Technologia wykonywania drewnianych wiązarów dachowych w technologii firmy MiTek

Projektując i wykonując drewniane wiązary prefabrykowane opieramy się o technologię firmy MiTek. Jest ona dedykowana do projektowania i wykonywania drewnianych wiązarów łączonych na płytki kolczaste. Składa się ona z:

Korzyści z zastosowania wiązarów dachowych

Niższe koszty

Wysoka jakość

Bezpieczeństwo

Wysokiej jakości materiały

Drewno konstrukcyjne

Do wykonywania wiązarów stosowana jest tarcica suszona najwyższej jakości. Tarcica charakteryzująca się wilgotnością 15-18%. Tarcica czterostronnie strugana, klasy wytrzymałościowej C24.

Dzięki procesowi suszenia komorowego drewna, uzyskujemy tarcicę bez insektów, grzybów oraz tarcice charakteryzującą się dużą trwałością.

Płytki kolczaste

Płytki kolczaste są elementem łączenia konstrukcji drewnianych. Są to blachy stalowe grubości 1-2mm z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Płytki są wciskane w elementy konstrukcji wiązara, za pomocą prasy o dużym nacisku (18-50 ton). Dzięki temu otrzymujemy mocne i trwałe połączenie przenoszące duże naprężenia.

Firma Mitek Polska oferuje różnego rodzaju płytki kolczaste, m. in.:

Od projektu aż do dachu - czyli etapy wykonywania wiązarów

Projektowanie

W przypadku budowy dachu, pierwszym etapem jest wykonanie projektu konstrukcji, który jest wykonywany  przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. 

Jednym z nich jest program Pamir, który umożliwia projektowanie konstrukcji dachowych z wiązarów łączonych na płytki kolczaste.

Projekt jest wykonywany na podstawie rysunków architektonicznych z projektu budowlanego. Do wykonania projektu potrzebujemy następujących danych: rzut połaci dachowych, rzut parteru lub piętra oraz przekroje. 

Projekt konstrukcji dachu musi również uwzględniać szczegóły takie jak miejsce budowy, rodzaj pokrycia dachowego oraz rodzaj poddasza. W zależności od tych czynników, projektant musi wybrać najlepsze rozwiązanie konstrukcyjne, aby uzyskać jakość i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Produkcja

Kiedy już powstał projekt konstrukcji dachu, zbliżamy się do następnego ważnego etapu – wykonania wiązarów.  Proces ten odbywa się w fabryce wiązarów, gdzie poszczególne elementy wiązara wycinane są na pile (takiej jak East-Cut 828, Easycat 828 Plus lub Randek SPL728) zgodnie z tzw. lista cięć.

Po wycięciu na pile, drewno przekazywane jest do dalszego etapu, czyli do składania na stole montażowym.

Wycięte elementy są następnie składane przy użyciu płytek kolczastych na stolikach montażowych, aby utworzyć gotowy wiązar. Do wciskania płytek kolczastych w drewno wykorzystuje się prasę z głowicą prasującą typu C, taką jak prasa Mark-8. W przypadku wiązarów układanych na stalowych stołach, stosowana jest prasa stołowa (np. prasa Mark-1) 

Montaż wiązarów na budowie

Po wykonaniu wiązarów przechodzimy do kolejnego etapu – montaż wiązarów na budowie. Wiązary są przewożone na miejsce montażu przy użyciu specjalistycznego transportu. Montaż wiązarów odbywa się przy pomocy specjalistycznego sprzętu, takiego jak dźwig.

Ekipy montażowe, z którymi współpracujemy, posiadają duże doświadczenie w realizacji projektów dachowych z prefabrykowanych wiązarów. Współpraca między ekipami jest kluczowa dla zapewnienia terminowości oraz jakości wykonanych usług. Jako firma, która specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu solidnych konstrukcji dachowych, staramy się być aby każdy klient był zadowolony z wykonania zleconego zadania. 

Dach wykonany  przez naszą firmę to gwarancja jakości i bezpieczeństwa konstrukcji dachu na lata. 

Scroll to Top