Wiązary dachowe dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych

Co to są Wiązary Dachowe?

Wiązary dachowe najprościej mówiąc są elementami prefabrykowanej więźby dachowej. Prefabrykowanej, tzn. że gotowe elementy więźby dachowej, w postaci kratownic drewnianych zostają wykonane w wyspecjalizowanych fabrykach. Na plac budowy dostarczane są już gotowe wiązary i następnie zostają zamontowane na budynku. Wykorzystanie wiązarów jako gotowej więźby dachowej znacznie przyspiesza oraz usprawnia pracę.

Wiązary Dachowe - czyli solidny dach na lata

Prefabrykowane więźby dachowe, na budowę dostarczane są jako gotowe elementy, w postaci kratownic drewnianych. Zostaje je tylko złożyć w całość. W przypadku więźb dachowych o prostej bryle wystarczy zaledwie jeden lub dwa dni, aby cieszyć się gotową więźbą. Fakt ten szczególnie jest doceniany jesienią, gdy dni są coraz krótsze, a aura pogodowa zmienna.

W przypadku więźby tradycyjnej, jest ona wykonywana bezpośrednio na placu budowy przez ekipę cieśli.  Drewno, z którego ma być wykonana, musi być odpowiednio wcześniej zamówione i dostarczone z tartaku. Drewno, o odpowiedniej wilgotności i jakości.  Praca cieśli przy wykonaniu więźby zajmuje zapewne więcej czasu, niż czas spędzony tylko na montażu gotowych elementów, jak to jest w przypadku więźby prefabrykowanej. To wszystko przekłada się na koszty.

Dlatego też, przymierzając się do budowy domu, a szczególnie myśląc o więźbie dachowej wielu Inwestorów musi wybrać między więźbą tradycyjną a gotową więźbą z wiązarów. Coraz więcej inwestorów, po zapoznaniu się z technologią i zaletami gotowej więźby dachowej skłania się do jej wybrania.  Wybierając dach z wiązarów, otrzymują solidną konstrukcję dachową na lata. Konstrukcję dachową z wysokiej jakości drewna; więźbę dachową, której montaż  może zająć  dzień lub dwa ( w przypadku dachów o prostej geometrii)

Prefabrykowane wiązary dachowe łączone na płytki kolczaste - Technologia

Technologia firmy MiTek, jaką stosujemy projektując drewniane konstrukcje dachowe, pozwala na wykonanie dachu o dowolnym kształcie i stopniu skomplikowania. Wiązary dachowe mają najczęściej zastosowanie w przypadku dachów:

  • jednospadowych
  • dwuspadowych
  • czterospadowych
  • mansardowych
  • a także przy dachach łukowych

Dzięki tej technologii możemy projektować wiązary o rozpiętości podpór 30m, bez podparć pośrednich. Wykorzystując do produkcji drewno wyłącznie najwyższej jakości,  drewno konstrukcyjne C24, co gwarantuje odpowiednią wytrzymałość konstrukcji.

Technologia wiązarów dachowych MiTek oznacza wykonanie gotowych konstrukcji dachowych z zastosowaniem płytek kolczastych do łączenia poszczególnych elementów drewnianych wiązara. Dzięki zastosowaniu płytek kolczastych w wiązarach, otrzymujemy bardzo mocne połączenia. Płytki kolczaste wciskane są w drewno za pomocą prasy hydraulicznej. W ten sposób otrzymujemy niezwykle mocne połączenie bez użycia gwoździ czy śrub. Dzięki temu cała konstrukcja wiązara charakteryzuje się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, w porównaniu do klasycznego łączenia elementów za pomocą gwoździ.

Od projektu aż po dach - czyli jak powstaje dach z wiązarów

Konstrukcję dachową z wiązarów w firmie BINDER-PROJEKT projektuje mgr inż. Włodzimierz Gawroński, projektant posiadający uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.  Posiada on 20-letnie doświadczenie przy projektowaniu tego typu konstrukcji dachowych. Dlatego jesteśmy w stanie zaprojektować konstrukcję dachu tak, aby jak najbardziej odpowiadała oczekiwaniom inwestora. Do projektowania korzystamy ze specjalistycznego oprogramowania firmy MiTek – programu Pamir,  dzięki któremu zaprojektujemy wiązary dachowe.

Pierwszym etapem jest wykonanie projektu konstrukcji dachu korzystając ze specjalistycznego programu o nazwie Pamir. Projekt konstrukcji wykonujemy na podstawie rysunków architektonicznych z projektu budowlanego. Najczęściej są to rysunki: Rzut połaci dachowych, Rzut parteru/piętra, Przekroje A-A, B-B… oraz takich danych jak miejsce budowy, rodzaj pokrycia dachowego czy rodzaj poddasza (nieużytkowe, nieużytkowe ze strychem, użytkowe). 

Kolejnym krokiem zbliżającym nas do wykonania konstrukcji dachu, jest sporządzenie dokumentacji produkcyjnej,  na podstawie której w zakładzie prefabrykacji wykonane zostaną wiązary.

Wykonanie wiązarów w fabryce wiązarów polega na wycięciu poszczególnych elementów za pomocą specjalistycznej piły (East-Cut 828, Easycat 828 Plus, lub Randek SPL728)  . Zgodnie z tzw. listą cięć zostają wycięte poszczególne elementy wiązara (pas górny, pas dolny, krzyżulce). Po wycięciu na pile, drewno przekazywane jest do dalszego etapu, czyli składania.

W etapie składania,  wycięte elementy łączy się płytkami kolczastymi na stolikach montażowych, tworzących szablon wiązara. Wciskanie płytki kolczastej w drewno odbywa się za pomocą prasy z głowicą prasującą typu C (np. prasa Mark-8). W przypadku, gdy szablon wiązara układany jest na stalowym stole, do łączenia płytek kolczastych z drewnem używana jest prasa stołowa (np. prasa Mark-1).  Do precyzyjnego zlokalizowania płytki kolczastej w wiązarze, stosuje się projektory laserowe wyznaczające kształt wiązara oraz umiejscowienie płytek w węzłach. Dzięki zastosowaniu projektorów laserowych w procesie produkcji uzyskuje się wyjątkową dokładność, powtarzalność wymiarów a tym samym absolutną zgodność z projektem.

Złożone gotowe do montażu wiązary, przewożone są na plac budowy. Następnie gotowa więźba z wiązarów jest montowana za pomocą dźwigu . Ekipy montażowe, z którymi współpracujemy, mogą się pochwalić wieloletnim doświadczeniem przy realizacjach konstrukcji dachowych z wiązarów prefabrykowanych. Ścisła współpraca poszczególnych ekip w naszej naszej firmy daje gwarancję terminowości wykonania usługi oraz  najwyższej jej jakości i rzetelności wykonywanego zadania. Dach zaprojektowany i wykonany przez BINDER-PROJEKT to solidny i wytrzymały dach na lata.

Dlaczego warto wybrać wiązary prefabrykowane?

Projektując od wielu lat konstrukcje dachowe z wiązarów prefabrykowanych, przekonaliśmy się jak wiele zalet one posiadają. Znając możliwości  zastosowania wiązarów można  na pewno polecić bardziej ten rodzaj konstrukcji dachowej niż wykonanie więźby tradycyjnej. Dlaczego?

- Wyższa jakość surowca

Wiązary dachowe wykonywane są z najwyższej jakości świerkowego drewna, certyfikowanego, klasy C24. Jest to drewno czterostronnie strugane, suszone komorowo (maksymalna wilgotność 18%), z fazowanymi krawędziami. Drewno poddane wysokiej temperaturze podczas suszenia, zostaje pozbawione zarodników pleśni i grzybów oraz wszelkich insektów, a jednocześnie dzięki temu zabiegowi, drewno zostaje zabezpieczone przed atakiem tychże drobnoustrojów czy szkodników.

Drewno stosowane do więźby tradycyjnej nie ma takich samych parametrów co drewno stosowane do wyrobu wiązarów. Przede wszystkim drewno pochodzące z tartaku czy składu budowlanego jest drewnem o większej wilgotności (tzw. drewno mokre). Drewno takie podczas użytkowania ma tendencje do skręcania się i pękania, ze względu na zmieniającą się jego wilgotność. Bez certyfikacji trudno również stwierdzić rzeczywistą jakość drewna. Przy drewnie na wiązary nie ma tego problemu, gdyż tarcica do wiązarów jest tarcicą certyfikowaną, posiadającą znaj jakości CE.

- Wysoka jakość wykonanych wiązarów

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych maszyn w zakładzie prefabrykacji, wszystkie elementy wiązara są idealnie wycięte oraz złożone. To również zasługa nadzoru jakości w procesie prefabrykacji wiązarów. Każda konstrukcja dachowa z wiązarów spełnia wymagania jakości, potwierdzone znakiem CE oraz deklaracją własności elementu konstrukcyjnego.

- Dowolność kształtu i rozmiarów wiązara

Rozpiętość wiązarów prefabrykowanych dochodzi do 30m i to bez konieczności podparcia na podporach pośrednich. Wiązary prefabrykowane można zastosować przy różnych rodzajach dachów, m. in. przy dachach jedno i dwuspadowych, kopertowych, mansardowych, łukowych.  Technologia MiTek pozwala na wykonanie dachów trudnych do wykonania tradycyjną metodą.

- Gwarancja jakości konstrukcji

Oferując inwestorom prefabrykowane wiązary dachowe bierzemy całkowitą odpowiedzialność za naszą pracę, ponieważ nadzorujemy ich powstawanie na każdym etapie. Opracowujemy projekt konstrukcji dachu, dokumentacje produkcyjną, zlecamy gotowy projekt do produkcji, a po wyprodukowaniu gotowej więźby dostarczamy ją na budowę i montujemy , Po wykonanym montażu inwestor otrzymuje dokumentację powykonawczą podpisaną przez projektanta z uprawnieniami budowlanymi do projektowania bez ograniczeń. Dokumentacja powykonawcza zawiera  rysunki (rzut wiązarów, rysunki wybranych typów wiązarów) , wyciąg z obliczeń wiązara , atesty i aprobaty techniczne użytych materiałów do produkcji wiązarów oraz przy montażu konstrukcji, kartę gwarancyjną oraz deklarację własności użytkowych. Wszystko to gwarantuje najwyższą jakość oferowanej usługi. 

- Wiązary Dachowe - cena

Wybierając więźbę dachową z wiązarów, klient otrzymuje kompletną cenę za usługę. Inwestor otrzymując wycenę wie dokładnie ile i za co płaci. Wyszczególnione są konkretne elementy wyceny takie jak: cena konstrukcji, impregnacji, potrzebnych do montażu łączników, stężeń, oraz koszty transportu i montażu konstrukcji na budowie. Nie ma mowy aby inwestor był zaskakiwany dodatkowymi kosztami. Na potrzeby wyceny wykonywany jest wstępny projekt konstrukcji dachu. Razem z ofertą cenową przesyłany jest klientowi link do modelu 3D konstrukcji dachu tak aby mógł zobaczyć jak będzie wyglądała gotowa więźba dachowa. Model 3D konstrukcji dachu jest to obejrzenia za pomocą przeglądarki stron www, więc nie ma potrzeby instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania, aby móc cieszyć się widokiem więźby dachowej z wiązarów.  Często w rozmowach telefonicznych z klientami otrzymujemy pytanie: jaki może być koszt więźby dachowej? Jest to najtrudniejsze z pytań jeśli chodzi o cenę, gdyż na to ma wpływ wiele czynników. Czy dach jest skomplikowany, czy prosty, czy poddasze nieużytkowe, czy może ze strychem? Czy dach dwuspadowy, kopertowy czy może wielopołaciowy? Jaki jest kąt nachylenia połaci dachowych, rodzaj pokrycia? Czy na dachu będzie montowana coraz częściej spotykana, instalacja fotowoltaiczna? Miejsce budowy (wyliczenie kosztu transportu oraz przyjęcie właściwych obciążeń np. od śniegu. Inne będą obciążenia śniegiem np centralna Polska – 90kg/m2 a okolice Suwałk już 140kg/m2). Dlatego chcąc dowiedzieć się jaki byłby koszt więźby dachowej najlepiej jest złożyć zapytanie o wycenę wysyłając mail na adres: biuro@wiazarydachowe.eu, lub skorzystać z gotowego formularza na stronie. Wycena jest darmowa a można poznać wcześniej jaki będzie koszt więźby dachowe z wiązarów prefabrykowanych.

- Pas dolny wiązara jako konstrukcja stropu

Wiązary prefabrykowane dają wiele możliwości konstrukcyjnych. Mamy możliwość między innymi zaprojektowania w przestrzeni wiązarów dodatkowego pomieszczenia pełniącego np. funkcję strychu. Pas dolny wiązara stanowi wtedy belki stropowe dla pomieszczenia użytkowego lub strychu. Stosując wiązary nie ma konieczności wykonywania ciężkiego i kosztownego stropu monolitycznego – betonowego. Również można ograniczyć ilość ścian nośnych wewnętrznych. Oparcie dla wiązarów stanowią wtedy tylko ściany zewnętrzne budynku a co za tym idzie, nie ma konieczności wykonywania ław pod nie, co jest kolejną oszczędnością. Mamy również dzięki temu dowolność w aranżacji pomieszczeń. 

- Krótki czas montażu wiązarów

To kolejna bardzo ważna zaleta w porównaniu z więźbą tradycyjną. Czas montażu więźby z wiązarów prefabrykowanych, w zależności od stopnia skomplikowania to zaledwie 1-2 dni, gdzie przy więźbie wykonywanej tradycyjnie może to zająć kilka tygodni. Prace montażowe więźby z wiązarów można również prowadzić w okresie jesiennym czy zimowym. Należy tylko pamiętać aby po zakończonym montażu zabezpieczyć więźbę przed działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki prefabrykacji wiązarów można wszystko wcześniej zaplanować tak, aby zaraz po zakończeniu montażu więźby mógł wchodzić dekarza wykonując pokrycie dachowe.  

- Więźba dostarczana zgodnie z planem na budowę

Dostarczenie więźby dachowej zgodnie z wcześniej ustalonym przy zawieraniu umowy terminem rozwiązuje problem składowania drewna na placu budowy – zapobiega to jego narażeniu na niekorzystne czynniki atmosferyczne, na kradzież bądź uszkodzenie.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą, dotyczącą prefabrykowanych konstrukcji dachowych. Konstrukcji, które gwarantują wyśmienitą jakość w bardzo korzystnej cenie. Realizujemy dachy w całej Polsce, zachęcamy więc do kontaktu z nami!

Zalety i wady wiązarów dachowych

Zalety wiązarów dachowych

  • Łatwy i szybki montaż.
  • Możliwość eliminacji ciężkiego stropu betonowego w domach
    parterowych i piętrowych (oszczędność pieniędzy oraz większa swoboda planowania przestrzeni wewnątrz domu).
  • Możliwość „odchudzenia” fundamentów oraz ścian nośnych wewnętrznych
    budynku.
  • Możliwość wygospodarowania w geometrii wiązara przestrzeni strychowej lub poddasza użytkowego – nie do uzyskania tak łatwo w podobnej konstrukcji budynkach w tradycyjnej technologii.
  • Brak konieczności podpierania wiązarów od dołu słupami czy podciągami, możliwość ograniczenia liczby ścian nośnych wewnętrznych .
  • Możliwość montażu w sezonie zimowym.
  • Produkcja prowadzona przy użyciu nowoczesnych programów konstrukcyjnych i urządzeń produkcyjnych , zapewniających wysoką precyzję , powtarzalność wymiarową zaprojektowanych elementów , oraz bezpieczeństwo statyczne gotowej konstrukcji.
  • Gwarancja bezpieczeństwa użytkowania wynikająca z precyzyjnych obliczeń inżynieryjnych prowadzonych w biurze projektowym i zakładzie produkcyjnym , oraz uwzględnienia dużego marginesu wytrzymałości wykorzystanych materiałów.
  • Inwestor związuje się z jednym dostawcą i wykonawcą . Nie musi zajmować się logistyką . Wszystko zapewnia jedna firma .
  • Z góry określone w wycenie producenta i niezmienne koszty wykonania i montażu więźby (brak niespodziewanych, dodatkowych kosztów).
  • Gwarancja na produkt i komponenty zapewniona przez producenta wiązarów dachowych MGDachy.
  • Brak konieczności składowania materiału na więźbę na budowie = uniknięcie bałaganu na budowie , brak konieczności zabezpieczenia materiału na działanie czynników atmosferycznych
  • Mniejsze zużycie tarcicy przy zwiększonej nośności w porównaniu z tradycyjnymi więźbami .
  • Możliwość wykorzystania w budynkach o dużej rozpiętości (nawet do 30 m) bez konieczności stosowania podpór.
  • Przez dostarczenie wiązarów dokładnie na czas na budowę – eliminacja ryzyka kradzieży lub uszkodzenia materiału na budowie.
  • Szybkość montażu więźby z wiązarów : 1-2 dni w stosunku do dużo dłuższego wykonania stropu i więźby , lub więźby z podporami – tradycyjnej 
  • Uzyskanie idealnie równych połaci dachowych, ułatwiających prawidłowe wykonanie pokrycia – ułatwienie dla ekipy dekarskiej
  • Suszone drewno wykorzystywane do produkcji wiązarów nie wymaga impregnacji . Jeśli są stosowane impregnaty to ekologiczne
  • Wykorzystanie suchej tarcicy, gwarantującej wysoką stabilność konstrukcji i jej
    niezmienność geometryczną
  • Stosunkowo niewielka waga więźby z wiązarów
  • W przypadku dachów o prostej konstrukcji dodatkowa oszczędność – dach z wiązarów na pewno będzie wówczas o wiele tańszy od tradycyjnej więźby z podporami

Wady wiązarów dachowych

  • Konieczność umożliwienia dojazdu na budowę dla ciężarówki z przyczepą / naczepą , oraz dojazdu ciągnika siodłowego z HDS-em , albo dźwigu
  • Konieczność umożliwienia pracy dla dźwigu na budowie .
  • Konieczność zawarcia umowy z dostawcą o 1-2 miesiące wcześniej przed wykonaniem więźby

FAQ

Na jakich dachach można stosować wiązary?

Gotowe wiązary dachowe można zastosować w przypadku dachów: jednospadowych, dwuspadowych, mansardowych, kopertowych, a także przy konstrukcjach łukowych.

Ile trwa montaż wiązarów na budowie?

W przypadku domu jednorodzinnego więźba jest gotowa w 1-2 dni. Co więcej, prace można przeprowadzać także w okresie zimowym.

Czy na konstrukcję z wiązarów jest gwarancja?

Oczywiście, bierzemy całkowitą odpowiedzialność za naszą pracę, ponieważ mamy kontrolę nad każdym jej etapem, począwszy od projektu aż do samego montażu. Dajemy Państwu gwarancję jakości na wykonane przez nas dachy w technologii MiTek.

Darmowa wycena konstrukcji

Chcesz wiedzieć ile będzie kosztować konstrukcja dachu Twojego budynku? Wypełnij poniższy formularz, a nasi projektanci przygotują wstępną wycenę maksymalnie, w ciągu 7 dni! Oczywiście bezpłatnie.

Scroll to Top